4 asja, mida arvestada suusa- ja lumelaua prillide ostmisel
Prillid on kahtlemata üks olulisemaid varustuse osi suusa- ja lumelauahooajal. Mõned võivad isegi väita, et õiged kaitseprillid on sama olulised kui õige jope ja püksid. Vaevalt et on midagi hullemat kui pimeda pilguga tee peal, eks ole? Seepärast on oluline valida suusa- või lumelauaprillid, mis sobivad keskkonda ja ilmastikuolusid arvestades, kus te suusatama või lumelauaga sõitma hakkate.
Prillide-tutvustus võib väga kiiresti nördinuks muutuda. Silindrilised vs. sfäärilised läätsed, OTG, VLT ja visuaalne moonutus on vaid mõned terminid, millega võite prille otsides kokku puutuda. Selles artiklis leidsime 4 asja, mida uute suusa- või lumelaua prillide ostmisel arvesse võtta.
1) Prillide kuju
Paljudel suusa- ja lumelauaprillide kaubamärkidel on samade prillide jaoks erinevad terminid. See võib raskendada orienteerumist, kui te ei ole terminite ekspert. Siiski on kõigil tootjatel tavaline, et suusa- ja lumelauaprillide läätsed jagatakse kahte kategooriasse.
SILINDRILISED LÄÄTSED
Silindriliste läätsedega suusa- ja lumelauaprillid on kumerat kuju, mis järgib pea horisontaalset kuju, nagu oleks lääts välja lõigatud silindrist. Läätsed on lamedad ja silindriliste läätsedega kaitseprillid on tavaliselt veidi odavamad kui sfäärilise läätsega prillid. Silindrilise läätsega kaitseprillid on sageli väga paindlikud ja mõned profid eelistavad neid, sest painduvus tagab optimaalse istuvuse ümber näo.
SFÄÄRILISED LÄÄTSED
Sfääriline prilliklaas on üle läätse nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt kumer, nagu oleks prilliklaas välja lõigatud kerast. Selle tulemuseks on laiem vaateväli kui silindrilise läätse puhul. Samuti vähendab see kuju nägemise moonutusi ja annab täpsema ülevaate maailmast.
2) Läätse värvus
Läätsede toonid ja värvid on lugematud ja kaubamärkidel on nende jaoks palju erinevaid nimetusi. Üks asi, mida nad kõik märgivad spetsifikatsioonides, on VLT - Visible Light Transmission (nähtav valgusläbivus). VLT näitab, kui palju valgust laseb läätsed silma läbida. See on põhimõtteliselt termin, mis näitab, kui palju protsenti loomulikust valgusest jõuab silma. Nii et selle asemel, et vaadata ainult värvi, peaksite vaatama VLT-väärtust.
Kui te suusatate ainult eredas päikesepaistes keset päeva, siis peaksite valima läätsed, mille VLT on vahemikus 5-20%. Objektiivid, mille VLT väärtus on 60-90%, on tavaliselt head võimed udus, lumes, hämaruses või kunstlikus valguses, mis saadakse valgusprojektoritest õhtul või siseruumides.
Hea kõikehõlmav objektiiv asub valguse vastuvõtu laias keskel - 30-60% VLT. Neid läätse saab kasutada sõltumata ilmastiku- ja valgustingimustest. Sellise läätse värvus on tavaliselt pruun või oranž.
3) Prillide suurus
Väike on mõeldud lastele, noortele või mõnel juhul väiksema peaga täiskasvanutele.
Medium sobib enamikule täiskasvanutele - nii meestele kui ka naistele. Praktiliselt kõik kaitseprillide raamid on valmistatud unisex'ideks ja kui tootja ütleb, et prillide komplekt on naiste mudel, on see eelkõige tingitud värvikombinatsioonist.
Suurus tähendab suusa- ja lumelauaprillide puhul palju ning paljud tootjad valmistavad ülisuurt prille, et saavutada laiem perifeerne vaade. Seega ei ole suured ja ülisuured kaitseprillid tingimata reserveeritud suurte peadega inimestele. Pea aga meeles, et ülisuured kaitseprillid peavad jätma kiivri ülaosas vahe, muidu ei saa sa õiget ventilatsiooni ja see võib põhjustada udusust.
OTG on ka mõiste, kui tegemist on suuruse kohta. OTG on lühend Over The Glasses (üle prillide) ja sobib hästi sellega, et koos prillidega võib kanda ka prille. Lisaks sellele, et OTG-prillid on seestpoolt ruumikamad kui tavalised suusa- ja lumelauaprillid, on nende raamis ka sooned, mis sobivad tavalistest prillidest tulenevale paelarauale.
4) Disain ja välimus
Viimastel aastatel on peaaegu sadanud uusi mudeleid ja kaubamärke, mis väidavad, et nende prillid on absoluutselt parimad. Kuid kui valite kõrgekvaliteedilised prillid, siis saate pikaajalise prillipaari. Seega taandub see põhimõtteliselt isiklikule eelistusele, millise mudeli te peaksite valima. Te peaksite valima sellise disainiga ja välimusega kaitseprillid, mis teile meeldib ja mille kandmisel tunnete end mugavalt.